Свідчення Слободенюк Тамари Григорівни с.Морозівка

Скільки я пам’ятаю, мені мама постійно розказувала за голодомор 1932-1933 років.

У нас була сім’я з 4 чоловік: мій батько Котик Григорій Омелянович 1910 року народження, моя мати Котик Ярина Калениківна 1915 року народження, моя сестра Котик Ліна Григорівна 1931 року народження, мій брат Котик Вілен Григорович 1934 року народження. Жили як усі люди на селі, трудилися, батько працював головою кооперації, а мама у колгоспі на різних роботах. Була у нас корова, кури, порося.

Уже у 1930-1931 роках наклали на нас великі податки і усе, що було в господарстві, треба було віддати, тобто яйця, кури, м’ясо. Порося зарізали вночі в хліві, щоб ніхто не бачив, бо забрали б. Уже в 1932 році через неврожай не стало хліба, але батько перейшов працювати в сільськогосподарський ветеринарний технікум і йому там давали пайок, тобто раз на місяць борошно. А маму в цей час беруть на колгоспну кухню куховарити.

Люди страждають з голоду. Ті, хто працював в колгоспі, ідуть на кухню і їм дають їсти – варили баланду з борошна і води, ще давали чай, а щоб він був солодкий, туди кидали цукрові буряки. А всі старі і діти, всі непрацюючі теж приходили на кухню, всі були худі, плакали і, простягаючи руки, молили маму, щоб вона дала їм хоч трохи тієї баланди. Мама давала, що залишалося, часто сама лишалася голодною.

В нашому селі не дуже був голод, секретар сільради Іван Пушкарук був добрий і голова Іван Лисаківський також, всіма способами старалися не все зерно віддавати в гoрод. Але приходили люди – жебраки з Тиврова, дуже худі і голодні, міняли свій одяг, покривала, скатерки, покривала на шматочок хліба. Також приходили в кухню, де мама варила їсти, і маму цілували в руки, щоб вона дала хоч що-небудь підкріпитися. Часто вони і спали під кухнею, бо вже не могли йти далі.

Мама пам’ятала і завжди нам розповідала, що вона спасла не одну сім’ю від голодної смерті. Наприклад, Бондар Пріська зі своїми двома голодними дітьми щодня приходила до кухні , щоб хоч що поїсти і дати своїм маленьким діткам, її чоловік поїхав на заробітки в Америку і звідти не повернувся, а вона лишилася сама з маленькими дітьми.

Зимою, коли з продуктами стало зовсім туго, люди ходили в поле, де були засипані снігом кагати з картоплею, довбали морожену картоплю, приносили додому і варили.

Але люди мерли з голоду. Мама говорить, що померли в селі під час голодомору 1933-1934 років десь приблизно 25-30 чоловік, ще трохи померло чужих. Їх також ховали на нашому цвинтарі. Був Мартинюк Іван Якович 1914 року народження їздовим і щоранку їздив по селі, збирав померлих та віз на цвинтар. Домовин не було, померлих ховали прямо в ями.

А ще мама розповідала, що бачила таку картину: у завідуючого склада, що видавав мамі продукти, з рук випала банка з олією. Тут же позбігалися жінки та діти, впали на те місце, стали скребти землю пальцями і класти змащену олією землю в рот...

Отака була наруга над нашим народом.

Записано зі слів Слободенюк Тамари Григорівни 21 лютого 2008 року вчителем історії Морозівської ЗОШ I-II ступенів Грінченком Олегом Валерійовичомскачать софт
Пошук
До уваги громадян
Центр надання адмінпослуг
Координаційний центр з надання правової допомоги
УНАС.NEWS
Все про субсидії
Зразки заяви про призначення субсидії, декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та інструкції про порядок заповнення.

Переглянути детальну інформацію

Роз'яснення щодо отримання субсидій.

Переглянути детальну інформацію

Калькулятор розрахунку субсидії

Калькулятор розрахунку субсидії

До уваги громадян

Основні заходи Старокостянтинівської райдержадміністрації заплановані на наступний тиждень

Переглянути детальну інформацію

П Е Р Е Л І К ЗАХИСНИХ СПОРУД – ПРОТИРАДІАЦІЙНИХ УКРИТТІВ (ПРУ), ЯКІ РОЗМІЩЕНІ НА ТЕРИТОРІЇ СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКОГО РАЙОНУ СТАНОМ НА 23.12.2019 РОКУ

Переглянути детальну інформацію

Інвестиційний атлас надрокористувача

Переглянути детальну інформацію

Старокостянтинівський міськрайонний сектор філії Державної установи "Центр пробації" у Хмельницькій області

Переглянути детальну інформацію

ГО "Донбас СОС" безкоштовна "гаряча лінія" 0-800-309-110

Переглянути детальну інформацію
Телефон довіри
З метою забезпечення виконання завдань, передбачених Законом України "Про запобігання корупції", вважаються телефоном довіри облдержадміністрації контакти: (0382) 65-00-87,
email: stop_korupzia@ukr.net
Про відомі факти вчинення корупційних діянь посадовими особами повідомляти на "телефон довіри"
Влада проти корупції
З метою виконання завдань щодо протидії корупції, забезпечення вирішення конфліктних питань громадянами в районних органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування при отриманні ліцензій, спеціальних дозволів або будь-яких інших послуг у земельній сфері, у сфері медичного обслуговування тощо, при зволіканнях у виготовленні документації державними службовцями, а також при безпосередньому зіткненні з фактами здирництва та хабарництва, просимо звертатися на телефон "довіри" районної державної адміністрації 3-15-69.
Отримав субсидію - бережи енергоресурси!
Я МАЮ ПРАВО! Про проект
Я МАЮ ПРАВО! Я зміг захистити свій бізнес! Зможеш ...
Я МАЮ ПРАВО! Я захистила свої права! Якщо будеш ді ...
Я МАЮ ПРАВО! Я маю право на безоплатну правову доп ...
Інтерактивна карта

Інтерактивна карта регіональних/міських програм відшкодування частини відсотків/суми за кредитами для населення та ОСББ (ЖБК) на утеплення

Інтерактивна інвестиційна карта

Інтерактивна інвестиційна карта з енергоефективності та відновлювальної енергетики України - UA MAP

Зміни одне життя

Зміни одне життя

Календар
    Квітень 2020    
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Погода
Архів
Квітень 2020 (27)
Березень 2020 (58)
Лютий 2020 (19)
Січень 2020 (25)
Грудень 2019 (22)
Листопад 2019 (28)