Свідчення Шнайдер Софії Петрівни с.Самчики

Шнайдер Софія Петрівна народилася в селі Самчики у вересні місяці 1925 року. У них в сім`ї проживало десять чоловік. Батька  звали Петро Мефодійович, а маму Марія Іванівна. Четверо старших дітей померли від голоду, холоду, хвороб і злиднів, а четверо дітей вижило. Старшу доньку звали Шнайдер Ганна Петрівна, 1928 року народження. Друга дочка Шнайдер Софія Петрівна народилася 1925 році. Ще був брат Шнайдер Василь Петрович, народився 1929 році. Наймолодшою дитиною в сім`ї була моя рідна бабуся Шнайдер Любов Петрівна 1933 р. н.

Спогади бабусі Шнайдер Софії Петрівни.

Важко жилося людям в роки голодомору. Представники власті приходили і забирали все, що тільки можна було забрати. Картоплю, зерно, що батько залишив на весняний посів. У хаті не було що їсти, тільки мати сховала в колиску, де лежав маленький Вася, дві жменьки квасолі, щоб була на насіння. Прийшли незнайомі люди, стали по хаті шукати, а коли нічого не знайшли, то ще й в колиску заглянули, де лежала дитина, знайшли квасолю і забрали.

Бідна мати плакала, що немає чим годувати дітей, але її ніхто не слухав. Мати вночі ходила на другий кінець села до своєї тітки Теклі, (бо в неї була коза) і  тітка давала їй півлітра молока для малих дітей, які плакали і просили їсти. Маленький синочок Вася навіть спух від голоду, ніжки були, як  колоди, він не міг ходити.

Весною мати ходила полоти норму буряків в колгосп. Там в обід давали їсти. Варили галушки на воді. То мати трошки їла, а решту приносила маленьким голодним дітям. А ті люди, що вже від голоду і хвороб не могли іти на роботу, зовсім не мали, що їсти. А батько робив на конях в колгоспі, їм теж давали раз в день поїсти чогось рідкого і кусок хліба. Він ховав його до кишені, бо знав, що дома його чекають голодні діти. Приїде з роботи ввечері батько, дістане кусок хліба і ділить на усіх дітей. А маленький синочок тільки бачив свого втомленого, вимученого голодом батька, просив, щоб той дав йому трошки більше хліба.

На Різдво батько привіз з міста три буханки хліба. Той хліб ми по трошки з`їли. І не бачили хліба півроку, аж поки не посіяли і не вижали свою ниву. А тоді з нового урожаю не напекли хліба. А весною, щоб не померти з голоду, люди ходили в ліс, рвали бруньки з липи, розтирали їх в макітрі і пекли з них коржі. З  минулорічної картоплі, яку зберегли на городі в ямі, теж пекли млинці.

Люди від голоду вмирали просто на дорозі, так і помер їхній сусід Василь. А Вишневський Андрій, теж сусід, пішов до рівчака і втопився, бо він не міг більше витримати голоду. А сусід Кузьма дочекався  один з свого роду цих „золотих” колосків, про які мріяв і вдень в вночі, пішов на свою ниву, на теребив зерна з колосків, наївся і помер прямо на полі.

По селі їздила підвода і збирала мертвих людей. Везли на кладовище і закопували всіх в одну могилу.Дуже страшні то були часи.

Записала учениця 10 класу Самчиківської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Пига Люба
скачать софт
Пошук
До уваги громадян
Центр надання адмінпослуг
Координаційний центр з надання правової допомоги
УНАС.NEWS
Все про субсидії
Зразки заяви про призначення субсидії, декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та інструкції про порядок заповнення.

Переглянути детальну інформацію

Роз'яснення щодо отримання субсидій.

Переглянути детальну інформацію

Калькулятор розрахунку субсидії

Калькулятор розрахунку субсидії

До уваги громадян

Основні заходи Старокостянтинівської райдержадміністрації заплановані на наступний тиждень

Переглянути детальну інформацію

П Е Р Е Л І К ЗАХИСНИХ СПОРУД – ПРОТИРАДІАЦІЙНИХ УКРИТТІВ (ПРУ), ЯКІ РОЗМІЩЕНІ НА ТЕРИТОРІЇ СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКОГО РАЙОНУ СТАНОМ НА 23.12.2019 РОКУ

Переглянути детальну інформацію

Інвестиційний атлас надрокористувача

Переглянути детальну інформацію

Старокостянтинівський міськрайонний сектор філії Державної установи "Центр пробації" у Хмельницькій області

Переглянути детальну інформацію

ГО "Донбас СОС" безкоштовна "гаряча лінія" 0-800-309-110

Переглянути детальну інформацію
Телефон довіри
З метою забезпечення виконання завдань, передбачених Законом України "Про запобігання корупції", вважаються телефоном довіри облдержадміністрації контакти: (0382) 65-00-87,
email: stop_korupzia@ukr.net
Про відомі факти вчинення корупційних діянь посадовими особами повідомляти на "телефон довіри"
Влада проти корупції
З метою виконання завдань щодо протидії корупції, забезпечення вирішення конфліктних питань громадянами в районних органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування при отриманні ліцензій, спеціальних дозволів або будь-яких інших послуг у земельній сфері, у сфері медичного обслуговування тощо, при зволіканнях у виготовленні документації державними службовцями, а також при безпосередньому зіткненні з фактами здирництва та хабарництва, просимо звертатися на телефон "довіри" районної державної адміністрації 3-15-69.
Отримав субсидію - бережи енергоресурси!
Я МАЮ ПРАВО! Про проект
Я МАЮ ПРАВО! Я зміг захистити свій бізнес! Зможеш ...
Я МАЮ ПРАВО! Я захистила свої права! Якщо будеш ді ...
Я МАЮ ПРАВО! Я маю право на безоплатну правову доп ...
Інтерактивна карта

Інтерактивна карта регіональних/міських програм відшкодування частини відсотків/суми за кредитами для населення та ОСББ (ЖБК) на утеплення

Інтерактивна інвестиційна карта

Інтерактивна інвестиційна карта з енергоефективності та відновлювальної енергетики України - UA MAP

Зміни одне життя

Зміни одне життя

Календар
    Квітень 2020    
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Погода
Архів
Квітень 2020 (27)
Березень 2020 (58)
Лютий 2020 (19)
Січень 2020 (25)
Грудень 2019 (22)
Листопад 2019 (28)